Dana 14. marta, s ponosom i dužnim poštovanjem, obilježavamo Dan π – dan posvećen jednom od najuzvišenijih simbola ljudske spoznaje. Broj π (3.14159...) nije samo matematička konstanta – on je temeljni kamen razumijevanja svemira, oruđe napretka i dokaz nepokolebljive preciznosti ljudskog uma.
Prvi put proslavljen 1988. godine u muzeju Exploratorium u San Francisku, Dan π od tada se proširio svijetom, uzdižući matematiku na zasluženo mjesto – u centar ljudske misli. Godine 2009., ovaj datum je i zvanično prepoznat od strane američkog Kongresa, potvrđujući njegov značaj u izgradnji racionalnog i naprednog društva.
π je više od broja – on je ideja, on je zakon, on je struktura. Koristi se u svim poljima egzaktnih nauka, od geometrije do astrofizike, oblikujući metode izračunavanja površina i zapremina, definišući granice mogućeg i nemogućeg. Tamo gdje je π, tu je red, tu je disciplina, tu je moć znanja.
U skladu s visokim idealima nauke, u sklopu izborne nastave iz fizike, učenica Nora Barać pokazala je izvanredno zalaganje, naučivši prvih 100 decimala broja π – čin dostojan priznanja, demonstracija volje i posvećenosti nauci. Njena nagrada, uručena od strane profesorice fizike Emine Bilajac, nije samo simbol ličnog dostignuća – to je priznanje kolektivne težnje ka znanju, potvrda da se trud i predanost prepoznaju i vrednuju.
Dan π nije običan datum. On je trenutak uzdizanja uma iznad haosa neznanja. On je dokaz da su preciznost, razum i disciplina jedini put ka napretku.